Cornell University

Alumni Affairs and Development

621 Ives Hall, 607-255-6623

Student Scholarships Awards and Prizes

Only with your help are we able to maintain Ezra Cornell's vision. This is an impressive list of awards, and our student recipients are an impressive group of young people. ILR gratefully acknowledges your help enabling "any person...any study."

Student award recipients for 2004-2005 are published in the winter 2006 issue of ILR Connections.

Undergraduate Recipients

Daniel Alpern Memorial Prize

Roxanne Genevieve Quist '05
Donna Wankmueller '05

Daniel Alpern Memorial Scholarship

Nicole Bigness '05
Dana Ford '06
Richard Jones '05
Sophia Kwon '05
Daniel Lopez '06
Melanie Manoach '05
John Musacchio '05
Paul Pagano '05
Lindsey Plotnick '05
Elisabeth Rollinson '05
Lynda Tooker '06
Tzvetelina Valov '05

L. Kevin Becraft '73 Cornell/ILR Vietnam Veterans Scholarship*

Dominic Rivera '08

Samuel and Julia Bluestein Memorial

Phela Townsend '06

James Campbell Memorial Award

Galia Porat '05

Donald P. Dietrich Award Fund

Timothy Lawson '07
Bryan Rosenthal '05

Mitchell Lane Dorf Memorial Scholarship

Colin Laskowski '05
Alec Meyer '06
Laurie Riester '06
Sean Urquhart '06

Marc P. Gabor Memorial Scholarship, Inc.

Jarrett Stolzfus '06

Barnett P. Goldstein Memorial Scholarship

Elisabeth Rollinson '05
Jessica Welker '05

Judge William B. Groat Scholarship

Alfred Vaca '05
Helen Yoon '05

Phyllis LaRue Hinsey Scholarship*

Michael Fox ’08

The Harrow Family Scholarship

Eva Chojnacki '05
Melissa Oaks '06

Louis Hollander Scholarship Fund

Bradley Baird '07
Roger Couture '05
Michael Cross '06
Gayshiel Grandison '08
Bo Young Han '07
Asna Jadeja '07
Akimitsu Kuwabara '06
John Mahony '07
Brian McGuire '07
Jesenk Mrdjenovic '07
Barry O'Connell '05
Saliu Okakunle '07
Jay Olivarez '06
Laura Ortiz '08
Mark Richardson '06
Judson Van Allen '05

Irving Ives Scholarship

Anne Fitzpatrick '05 (Senior Award)
Galia Porat '05 (Junior Award)
Stacey Horman '07 (Freshman Award)

Felix Kaufman and Sophie L. Seidenberg Book Award

Anne Fitzpatrick '05 (Senior Award)

Bernard P. Lampert ILR Alumni Scholarship Fund

Jesenk Mrdjenovic '07
Jay Olivarez '06

Noel Arnold Levin Memorial Scholarship

Bradley Baird '07

Stuart Linnick Memorial Scholarship

Dana Ford '06

Theodore S. Lisberger Memorial Scholarship

Roger Couture '05

The McKersie Scholarship

Darcy Baber '05
Christopher Guzman '05
Barry O'Connell '05
Jennifer Robinson '06

Robert B. McKersie Scholarship

Andrew Aponte '06
Barrett Lowell '05

James E. McPherson Memorial Scholarship

Anne Fitzpatrick '05
Andrew Mekeel '05

Merrill Presidential Scholars

R. Genevieve Quist '05
Donna Wankmueller '05

Clem Miller Summer Scholarship

Nicole Haber '06
Jennifer Robinson '06

Elizabeth D. Moore and Lisa Lipner Hunter Scholarship*

Michael Fox '08

Felix Neptune Book Award

Alessandra Payne '08
Rayon Taylor '08

John O'Donnell Prize in Labor Law

Stephanie Accuosti '07

Stephen and Wendie Ploscowe Scholarship Fund

Alyson Levy '06
Samir Patel '06
Dante Simone '05

Regan-Easton Scholarship Fund

Destini Bowman '06
Eugene Gianforti '05
Kristi Rich '05
Julie Rose '07

Rich/Florin Scholarship

Vanessa Clarke '06
Coty Franklin '05

Salvatore Family Prize in American History

Samuel Flaks '06

Larry and Sarah Saul Scholarship

Gayraud Townsend ’06

Linda Schwartz Miller Scholarship

Vanessa Astrup '05
Faith Bekermus '05
Stephanie Chen '04
Christy Lim '04

Joel Seidman Memorial Prize

Not available

Robert J. Seifer Scholarship

Adam Krotman '05
Bryan Rosenthal '05

Garrett B. Smith Scholarship*

Dominic Rivera '08

Edward M. Snyder Memorial Fund

Matthew Nagowski '05

Herman Stern '52 Scholarship*

Valerya Kravets '05

Marion Donahue Tolles Memorial Scholarship

Jalyn Isley '08

Undergrad Minority Scholarship

Gayshiel Grandison '08

Vuillermet Scholarship*

Michael Fox '08
Dominic Rivera '08

Saul Wallen/Municipal Labor Committee Summer Internship

Elyssa Koeppel '06

Richard C. Worrell and Charles L. Wright Scholarship*

Iris Packman '06

Graduate Recipients

ALCOA Fellowship

Andrea Gunther

ALCOA Minority Masters Fellowship

Jacklyn Hamner

Cyrus S. Ching Fellowship

Samhar Made

Citigroup Scholarship

Cassandra Dunston

Daimler Chrysler MILR Scholarship

Samhar Made
Urbano Chaidez

Daimler Chrysler Minority Masters Fellowship

Urbano Chaidez

John P. and Althea Halan Scholarship

Kenneth Poole

Eleanor Emerson Adult Education Fellowship Fund

Benjamin Day
Heiwon Kwon

Dorothy Funt Memorial Fellowship

Stephanie Zasada

Walter Galenson Ph.D. Fellowship in Labor Economics at ILR

Bryan Ricchetti

GTE Fellowship

Eddie Williams

Honeywell Minority Masters Fellowship

Dianne Young

ILR Conference Travel Grants

Matt Allen
Ariel Avgar
Virginia Doellgast
Ian Greer
Shon Hiatt
Sunghoon Kim
Long Wang

ILR Summer Fellowships

Mallika Banerjee
Jerry Carbo
Ben Day
Michelle Duguid
Shon Hiatt
Sunghoon Kim
Heiwon Kwon
Mingwei Liu
Shad Morris
Kelly Patterson
Julie Sadler
Ronit Waismel-Manor

Emil and Margaret Mesics Graduate Student Fund

Danielle Grant

Benjamin R. Miller Memorial Fund

Julie Sadler

Graduate Student Aid—Frances Perkins/Telluride

Yoon Soo Kim

Andrew and Charlotte Schroder Fund

Jeffery Bank
Helena Tennenholtz

Shell Oil Scholarship

Anna Arthur-Glover

Special Minority Fellowships Yr 2

Jacqueline Hamner
John Krzmenski
Dianne Young

SUNY ILR URM Fellows Yr 1

Anna Arthur-Glover
Iyabowale Ayandipo
Urbano Chaidez
Danielle Grant
Tiffany Patrick
Kenneth Poole
Tomika Segar
Eddie Williams III

Verizon ILR Fellowship

Eddie Williams III